POZNEJTE KVALITNÍ A ZDRAVOU SVÍČKU

Kdo by nemiloval romantickou atmosféru protkanou podmanivými vůněmi a kouzlem mihotajících se plamínků v zátiší dechberoucích barev a designů! Ale umíte si vybrat takovou svíčku, která je nejen krásná, ale i zdravá, ekologická a její vůně vám zároveň přinese aromaterapeutický efekt? Vyznat se v džungli svíček není snadné, ale s naším článkem už nikdy nesáhnete vedle!

Na jakém principu hoří svíčky?

Abychom mohli pochopit celou svíčkovou problematiku, pojďme si nejprve říct, co se vlastně děje při hoření svíčky. Po zapálení knotu se teplem roztaví malé množství vosku, který začne pomocí knotu stoupat blíž k plamení, kde se zahřeje natolik, že se začne odpařovat, míchat s kyslíkem a hořet. V rámci tohoto procesu svíčka produkuje světlo, teplo, páru a oxid uhličitý. Spolu s nimi do vzduchu unikají i látky, ze kterých se svíčka skládá. A právě tyto látky nám mohou prospívat, nebo škodit. 

.
.
.

Jaké svíčky škodí zdraví a proč? 

Při spalování klasických parafínových svíček a svíček se syntetickými vůněmi se do ovzduší mohou uvolňovat zdraví škodlivé látky, jako jsou například saze, benzen, styren, toluen, formaldehyd, ftaláty, aceton a další chemikálie. Tyto látky jsou škodlivé všem, ale zejména citlivým jedincům s alergiemi, dětem nebo zvířatům. Pravidelné vystavování se těmto látkám, může:

  • zvýšit riziko rakoviny,

  • dráždit dýchací cesty, kůži a oči,

  • zhoršovat respirační onemocnění (astma a další plicní onemocnění),

  • přispívat k hormonální nerovnováze,

  • způsobovat bolesti hlavy a závratě,

  • vyvolat alergické reakce,

  • přispívat ke znečištění ovzduší.

Kvalitní a ekologické svíčky

Jak vlastně poznat opravdu kvalitní svíčku, která neškodí našemu zdraví ani životnímu prostředí? Vzhledem k tomu, že svíčka spadá do kategorie dekorací, nejsou výrobci povinní uvádět kompletní složení svých svíček. To situaci trochu komplikuje, ale poradíme vám, na co se zaměřit. 

Složení svíčky: vosk, knot, barva

U většiny nabízených svíček výrobci uvádějí alespoň základní materiál svíčky. Jak už jsme si řekli výš v článku, určitě se vyhněte těm parafínovým a vybírejte svíčky z přírodních materiálů – například ze včelího, sójového, kokosového nebo třeba jojobového vosku. Vždy si ověřte, kolik procent tohoto vosku svíčka obsahuje a nenechte se napálit. Nezapomeňte si také ověřit, jaký je ve svíčce knot, a taktéž se vyhněte umělým materiálům. V tomto případě je nejlepší bavlna, konopí nebo dřevo. Pokud je svíčka barvená, mělo by to být prostřednictvím rostlinných zdrojů nebo přírodních pigmentů (oxidy železa, mica).

.
.
.

Vůně svíčky

U popisu produktu nebo v jeho názvu často najdete tvrzení typu "vůně lesa" nebo "rozkvetlá louka", ale to automaticky neznamená, že vůně je přírodního původu. Hodně výrobců používá syntetické vonné oleje, které svíčkám sice dodají zdánlivě krásnou vůni, ale jako bonus se do okolí mohou odpařit složky, které vám mohou způsobit bolest hlavy nebo alergie

Na druhou stranu vás ale hned nemusí vyděsit, pokud ve složení produktu narazíte na položku "parfum", která úplně přírodně nezní. Někdy totiž výrobce vymyslí takovou kombinaci přírodních esenciálních olejů, o kterou se prostě nechce dělit, a tak ji jednoduše strčí pod označení "parfém". Jak si tedy být jistí složením vůně? Někdy stačí přečíst popisek produktu, kde jasně stojí, že svíčka obsahuje pouze 100% přírodní esenciální oleje. Jindy musíte s dotazem oslovit dodavatele nebo případně výrobce. 

Pokud zvolíte svíčku se 100% přírodními esenciálními oleji, přinese vám její vůně i přínosné účinky aromaterapie. Může vám pomoci relaxovat, spát, najít energii na práci nebo zajistit krásný večer plný vášně. Více o tom, jak funguje aromaterapie, si můžete přečíst v tomto článku .

Cena svíčky

Pokud je přírodně vypadající svíčka příliš levná, buď máte to štěstí a narazili jste na výrobce, který cenu špatně spočítal, nebo tu smůlu, že se vás někdo snaží obalamutit. Přírodní vosky a 100% esenciální oleje jsou výrazně dražší než parafín a umělé vůně. Pokud jsou navíc v bio kvalitě nebo s různými certifikacemi, už vůbec není možné, aby stály stejně jako svíčky z nekvalitních materiálů. Ale pozor! Můžete narazit na poměrně známé a rádoby luxusní svíčky, které levné rozhodně nejsou a jsou tvořené nekvalitními složkami. 

Zpracování svíčky a kvalita hoření

Tady se můžeme zamyslet nad několika dalšími aspekty, které kvalitní svíčku odlišují od těch průměrných až nekvalitních. Ono totiž vyrobit krásnou, přírodní, ekologickou svíčku, která se zároveň bude snadno zapalovat a pohodlně používat, není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Položme si tyto otázky.

  • Z čeho je vyrobený obal svíčky?

  • Byla svíčka vyrobená ručně?

  • Hoří kvalitně a dlouho? 

  • Vosk taje rovnoměrně?

  • Splňuje podmínky bezpečnosti?

.
.
.

Druhy svíček

Parafínové svíčky

Nejlevnější typ svíček, kterému byste se ale měli zdaleka vyhnout. Parafín je vedlejší ropný produkt, jehož spalováním se do ovzduší uvolňují škodlivé látky. 

Stearinové svíčky

Jedná se většinou o směs tří mastných kyselin: kyseliny stearové, palmitové a olejové. Mohou pocházet z živočišných nebo rostlinných zdrojů, které mohou být i udržitelné a tedy šetrné k životnímu prostředí.

Svíčky z palmového vosku

Tyto svíčky jsou sice přírodní a pro naše zdraví bezpečné, ale pokud vás trápí problematika získávání palmového oleje, ze kterého jsou vyrobené, raději se jim vyhněte. 

Svíčky ze včelího vosku

Včelí vosk při hoření produkuje nádhernou jemnou medovou vůni, která má uklidňující účinky. Jejich nevýhodou je vyšší cena. Pokud máte rádi výraznější vůně, pořiďte si raději sójovou svíčku s přírodními esenciálními oleji. Svíčky ze včelího vosku navíc pomáhají čistit vzduch od toxinů a alergenů.

Sójové svíčky

Nejoblíbenější varianta ekologických svíček. Jsou zcela biologicky odbouratelné, hezky hoří a jsou výborným nosičem vůní. Sójový vosk se dobře čistí jak ze samotné nádoby svíčky, tak i z dalších povrchů, kam případně omylem ukápne. 

Kokosové svíčky

Stejně jako ty sójové jsou i kokosové svíčky zcela biologicky odbouratelné s minimálním dopadem na životní prostředí. Kokosový vosk má nižší bod tání a s oblibou se používá zejména na masážní svíčky. 

Ekologické svíčky

Pokud hledáte ekologické svíčky, vyhněte se těm z parafínu (škodlivý pro lidské zdraví i přírodu) nebo palmového vosku (kácení deštných pralesů) či se syntetickými vůněmi. Místo toho volte přírodní materiály (sójový, kokosový, jojobový nebo včelí vosk) a ideálně s certifikátem, který potvrzuje původ i způsob získání surovin. Nezapomeňte ani na recyklovatelný obalový materiál, který by měl být ideálně ze skla, kamene nebo papíru.

Přírodní čajové svíčky

Nezapomínejte ani na kvalitu čajových svíček, které jsou sice malé, a možná si řeknete, že tedy na jejich kvalitě až tak nezáleží, ale nemohli byste se více plést. Čajová svíčka může hořet i 6 hodin a po celou tuto dobu vdechujete její výpary. Někdo je dokonce používá denně na dokreslení romantické atmosféry v koupelně nebo zahřátí olejů či vykuřovadel v aromalampách nebo vykuřovacích píckách. Věnujte jim tedy pozornost a ty syntetické z parafínu raději vyměňte za přírodní čajové svíčky.

 

 

Tak jakou svíčku si vyberete vy? ❤

 

 

 

Zpět do obchodu