Používání vonných tyčinek je vůbec tou nejjednodušší metodou vykuřování. I ta má však svá pravidla, díky kterým si celý rituál užijete o to více. Jak tedy správně používat vonné tyčinky a jak vybrat ty nejlepší?
Nejlepší vonné tyčinky: kvalitní, přírodní i luxusní
První vonné tyčinky se začaly vyrábět v Tibetu, Indii, Japonsku, Číně a dalších asijských zemích. K nám se dostaly až ve 20. století a jejich obliba rostla velmi pozvolna, díky plným a netradičním vůním, které postupně pronikaly svou orientální silou do našich konzervativních srdcí. V dnešní době na trhu najdete nepřeberné množství druhů vonných tyčinek a stejně jako u esenciálních olejů platí, že zásadním kritériem pro výběr je přírodní složení a celková kvalita, díky které se s tyčinkami bude i dobře pracovat.
Pokud si pořídíte nekvalitní tyčinky, jejichž složení bude plné umělých přísad, těšit se můžete pravděpodobně na bolest hlavy a nepříjemnou intenzivní vůni, o které se vám bude zdát ještě dlouho po tom, než se tyčinka v popel obrátí. Jak ale poznat kvalitní tyčinku? Napovědět vám může samozřejmě složení, které by přímo na tyčinkách nebo e-shopu mělo být ideálně uvedené, vyšší cena, ověřený výrobce i důvěryhodnost dodavatele.
Výhody vonných tyčinek
Mezi nesporné výhody vonných tyčinek patří určitě:
-
jednoduchost používání,
-
nižší cena (oproti jiným typům vykuřovadel),
-
praktičnost,
-
žádné nároky na další vybavení.
Složení a druhy vonných tyčinek: masala, dhoop
Kvalitní vonné tyčinky by se měly skládat pouze z přírodních složek, jako jsou bylinky, pryskyřice, květiny, esenciální oleje, koření, bambus nebo jiná dřeva. Nejčastěji se tyčinka skládá z jádra (štěpiny), které je obalené ve vonném prášku či pastě nebo namočené v esenciálních olejích (masala). Existují ale i tyčinky, které jádro vůbec nemají (dhoop) a častěji bývají spíš ve formě kuželů, cihliček nebo válečků, a pro ty je vhodné mít speciální stojánek.
Tyčinky můžeme dělit i podle místa jejich původu, které jim často předurčuje intenzitu a výběr použitých surovin. Zatímco japonské tyčinky bývají jemnější, u těch indických si naopak užijete silnou komplexní vůni.
Na co jsou dobré vonné tyčinky?
Jak už jsme zmínili v úvodu – vonné tyčinky jsou jednou z metod vykuřování, při které se po zapálení tyčinky uvolňují silice a kouř s aromaterapeutickými účinky do okolního prostoru. Můžete je používat jak z čistě praktických, tak i duchovnějších důvodů. Uvedeme si několik příkladů, na co se vám vonné tyčinky mohou hodit.
-
Provonění okolního prostoru.
-
Potlačení nežádoucích pachů.
-
Odehnání otravného hmyzu.
-
Navození orientální atmosféry.
-
Očištění prostoru od virů, bakterií i negativních energií.
-
Aromaterapeutický efekt (zklidnění, soustředění, kreativita, afrodiziakální účinky apod.).
-
Nepostradatelná součást obřadů a rituálů.
Jak správně zapálit vonnou tyčinku a jak dlouho hoří?
Konec vonné tyčinky zapalte pomocí zapalovače nebo sirky, nechte okamžik hořet a plamínek uhaste fouknutím nebo jemným zamáváním rukou. Tyčinka by v tento moment měla žhnout a začít vydávat vůni a dým. Můžete s ní obejít prostor, který chcete provonět nebo očistit, a poté ji umístit na bezpečné nehořlavé místo. Vonnou tyčinku je možné nechat přirozeně dohořet nebo ji uhasit dřív podle potřeby. Uhasíte ji tak, že žhnoucí konec dáte do vody, písku či hlíny, případně jej "típnete" o nehořlavou podložku. Kvalitní vonné tyčinky klasické velikosti žhnou cca 45 až 90 min.
Vonné tyčinky do bytu
Pokud budete vonné tyčinky zapalovat v bytě nebo jiném uzavřeném prostoru, myslete na to, že je třeba dobře větrat a s tyčinkami, ostatně jako i s jinými vykuřovadly, zacházet střídmě. Pokud tyčinku zapalujete v přítomnosti dětí nebo domácích mazlíčku, ověřte si, že je složení tyčinky vhodné i v této situaci a že ji umisťujete tam, kam vaši miláčkové nedosáhnou. Samozřejmostí je dodržet i další pravidla bezpečnosti, jako je nehořlavá podložka, dostatek prostoru kolem a stálý dohled nad jejím žhavým životem.
Stojánek na vonné tyčinky
Takovou nízkorozpočtovou klasikou, kam umístit vonnou tyčinku, je květináč s hlínou. Má to samozřejmě svoje výhody a dokonce se často píše, že popel z přírodních tyčinek slouží květinám jako hnojivo. Také se vám ale může stát, že tyčinku nezapíchnete pod tím nejlepším úhlem, popel spadne mimo květináč a květina si odnese popáleniny 3. stupně. Na jednorázové použití nebo na zkoušku je to fajn, ale pokud kouzlu vykuřování podlehnete, povzneste tento rituál na vyšší a bezpečnější úroveň, prostřednictvím stojánku na vonné tyčinky. Další možností je, pokud máte vykuřovací nádobu s pískem, tyčinku zapíchnout tam.
Alternativy k vonným tyčinkám
Vonné tyčinky můžete najít v různých formách bez klasické dřevěné štěpiny uprostřed. Složení bývá stejné a prášek, kterým bývá štěpina obalená, je slisovaný do jiného a většinou kompaktnějšího tvaru.
Vonné perly
Aromatické ingredience jsou vytvarované do drobných kuliček, které se oproti klasickým tyčinkám většinou přímo nezapalují. Můžete je vložit do misky aromalampy, na mřížku vykuřovací pícku nebo samozápalný uhlík. Další možností je vložit je jen tak do skříně nebo auta a nechat prostor pozvolna provonět.
Vonné kužely
Vonné kužely můžete používat stejně jako vonné perly a nebo špičku zapálit jako vonnou tyčinku, po chvilce sfouknout a kužílek položit na nehořlavou podložku nebo do speciálního stojánku.
Vonné cihličky
Tuto variantu můžete používat stejně jako perly a kužely s tím rozdílem, že součástí balení cihliček většinou bývá i speciální hliněný stojánek, do kterého je snadno umístíte a bez starostí si užíváte jejich účinky.
Pokud máte ohledně vonných tyčinek jakékoliv další dotazy nebo si jen nemůžete vybrat ty pravé, neváhejte nám napsat!