Kdo by neznal tuhle výraznou vůni s ještě výraznějším názvem, kterou si většina lidí spojuje s vůní kostela! Úžasné účinky a spektrum využití kadidla však tento status dalece přesahují. Pojďme se mu pořádně podívat pod mřížku kadidelnice.
Co to je kadidlo
Kadidlo je pryskyřice získávaná z naříznuté kůry kmene stromů rodu Boswelia, která na vzduchu mění barvu z bílé na tmavou a postupně zatuhne do tvaru hrudek připomínajících svým tvarem slzy. Svými účinky a dechberoucí vůní nás překvapuje už více než 5000 let. Můžete ho také najít pod názvy olibanum nebo frankincense.
Obsahuje triterpenické kyseliny, které mají protizánětlivé účinky a podporují hojení. Kadidlo se tak nepoužívá jen při aromaterapii, ale také v kosmetických produktech, jako jsou například pleťové krémy, zubní pasty nebo luxusní parfémy, a v některých léčivech. Dříve bylo kadidlo součástí balzamovacích rituálů a oblíbenou položkou na seznamu obětí pro bohy. Jeho kvality znali i tři mudrci, kteří jej přinesli jako jeden ze tří darů narozenému Ježíšovi.
Kde se vyrábí kadidlo?
První kadidlovníky se začaly pěstovat v Ománu a postupně se rozšířili do dalších zemí. Ománské kadidlo je ale stále považováno za jedno z nejkvalitnějších. Mezi ostatní významné vývozce patří například Somálsko, Indie nebo Etiopie.
Druhy kadidla
Momentálně existuje 25 druhů kadidla a každé se liší vůní, barvou i intenzitou účinků. Vlastnosti kadidla ovlivňuje zejména podnebí, ve kterém strom roste. Mezi nejznámější druhy patří:
-
Boswellia sacra/carterii – Omán, Jemen
-
Boswellia serrata – Indie, Pákistán
-
Boswellia frereana – Somálsko, Etiopie
-
Boswellia neglecta – Etiopie
-
Boswellia papyrifera – severovýchodní Afrika
Jak voní kadidlo?
Kadidlo má zemitou balzamickou vůni s nádechem citrusů a koření. Je silně uzemňující, pryskyřičná, zastřená, kouřová a někomu může lehce připomínat rozmarýn.
Použití kadidla a jeho účinky
Kadidlo má široké spektrum využití a setkáte se s ním i v produktech, u kterých byste to možná ani nečekali. Ománci dokonce z kadidla vyrábějí zmrzlinu nebo bonbóny. Pojďme se podívat na základní oblasti, ve kterých tato vzácná pryskyřice uplatňuje svoje účinky.
Kadidlo v aromaterapii
Kadidlo obsahuje psychoaktivní látky, které působí na náš mozek tak, že snižují úzkost, pomáhají proti depresím a celkově uzemňují. Proto je také kadidlo velmi oblíbené při obřadech a meditacích, kdy navozuje pocity uklidnění a soustředění, nebo před spánkem. Aromaterapeutických účinků kadidla si můžeme užít prostřednictvím:
-
vykuřování kadidlem (formou čistě pryskyřice nebo výrobků obsahujících kadidlo, jako jsou například vonné tyčinky),
-
esenciálním olejem z kadidla (nakapejte jej do aromalampy nebo aromadifuzéru, případně nařeďte s nosným olejem a použijte přímo na pokožku nebo do koupele).
Vůně z kadidla prý dokáže zahánět zlé duchy, melancholii a negativní energie z našeho prostoru. Patří mezi vůbec nejúčinnější vykuřovadla na duchovní i fyzické úrovni (má silné dezinfekční účinky).
Jak přesně funguje aromaterapie, si přečtěte v tomto článku.
Kadidlo v kosmetice
Kadidlo je velmi oblíbené v kosmetických produktech různého typu. Najdete jej v pleťových krémech, kde poskytuje anti-age efekt, podporuje hojení (poranění, jizvy, akné, strie), pokožku zklidňuje a redukuje tvorbu pigmentových skvrn. Používá se také do zubních past díky svému antibakteriálnímu účinku nebo do tělových krémů.
Kadidlo v léčitelství
Kadidlový olej nebo tinktura se často uplatňují při hojení poranění kůže, trávicích problémech nebo bolestech kloubů. Použít jej můžete také proti otravnému hmyzu, kterému obsažené látky v kadidle příliš nevoní. Dle studií hraje kadidlo roli i v dalších oblastech jako je třeba podpora imunitního systému, vyrovnávání hormonální hladiny nebo pomoc při dýchacích potížích.
Jak správně pálit kadidlo: kadidelnice, vykuřovací pícka
Pokud máte čisté kousky kadidla nebo vykuřovací směs, ve kterém je kadidlo obsažené, můžete použít kadidelnici, jejíž název ji pro tuto činnost přímo předurčuje, nebo vykuřovací pícku. Do kadidelnice nasypete písek, opatrně pomocí kleští zapálíte uhlík a na něj postupně nasypete kadidlo. Začínejte s menšími dávkami a případně postupně přidávejte. Ve vykuřovací pícce stačí kadidlo umístit na mřížku nad hořící svíčku.
Opravdu kvalitní kadidlo příliš nekouří, ale o to víc intenzivně voní. Nenechte jej na uhlíku nebo mřížce příliš spálit a kousky pravidelně měňte za nové. Pokud je pro vás tento způsob vykuřování příliš komplikovaný, zkuste použít produkty, které obsahují prášek z kadidla – vonné tyčinky, kužílky, cihličky nebo třeba svíčky.
Kadidlo je všestranný přírodní poklad, který vám udělá dobře na těle i duši. Vybírejte si vždy kvalitní kousky a používejte je vědomě pro maximální vstřebání jeho pozitivních, možná až mystických účinků.